Розширений пошук

Меморіальна дошка Ірині Невицькій

Адреса: Словаччина, Удол, будинок культури
GPS: 49.290986 20.806367
nevicka_writer_portrait.jpg
nevicka_tabula.jpg

 

Ірина Павлівна Невицька (псевдоними Анна Новак, Анна Горняк) — словацька і українська письменниця та громадський діяч.

 

Народилася Ірина Невицька 10 грудня 1886 року у селі Збудська Біла на Лабірщині (тепер Гуменського округу, Східна Словаччина).

Батько — Павло Бурик, русино-український інтелігент, випускник Будапештського та Віденського університетів, гімназійний професор, і мати — вроджена Анна Ковалицька, походили з родини священників.

 

Закінчила німецьку школу, потім навчалась в Прешовському університеті, але його не закінчила. 

 

Шістнадцятирічною студенткою Пряшівської семінарії вийшла заміж за богослова, відомого культурного діяча Пряшівщини, письменника і народовольця Омеляна Невицького.

 

Жила в м. Прешов, Стара Любовня, Чичава, Удол та Ужгород.

 

Перші твори друкувала в журналах «Nedeľa» та «Náuka». Автор книжок «Pravda Pobidila» (1924), «Darček» (1929), «Matej Kukolka» (1968,1994). Написала також кілька драматичних творів, з яких потім була складена п'єса «Боже Провидіння».

 

Після розпаду Австро-угорської монархії О. Невицький ініціював заснування у Старій Любовні першого народного органу закарпатських українців — Руської Народної Ради під гаслом злуки з Україною. В ухваленому 8 листопада 1918 року «Маніфесті до русинів Угорщини» було заявлено: «На другому боці Карпат живуть такі ж самі русини, як і ми. Їх мова, звичаї такі ж, як і у нас, а тому вони наші брати. З ними ми етнографічно ставимо один великий багатомільйонний народ…». Така позиція не узгоджувалася з офіційною політикою Чехословаччини стосовно Підкарпатської Русі, тому О. Невицький емігрував до Америки. Ірина Невицька, залишившись з шістьома дітьми на руках, поселяється в Пряшеві, де організовує «Союз руських жін», стає ініціатором заснування місцевої «Просвіти», редагує газету «Слово народа» — першого у Східній Словаччині часопису, що виходив українською літератуною мовою.

 

У 1933 році визнаною письменницею І. Невицька переїжджає до Ужгорода та поринає в громадсько-політичне життя краю . Вона засновує жіночу секцію при товаристві «Просвіта», входить до Першої Руської Центральної Народної Ради, очолює Жіночий союз, як член центрального проводу УНО бере безпосередню участь у підготовці та проведенні виборів до Сойму Карпатської України.

 

Повернувшись у Пряшів після придушення  Карпатської України, вона була позбавлена уваги літературного товариства, і померла 21 листопада 1965 року забутою (за іншими даними - 1966 року). Похована на Міському цвинтарі.

 

В Удольському домі культури було відкрито меморіальну дошку, присвячену Ірині Невицькій, з написами словацькою і українською мовами та портретом письменниці.

Вказані GPS-координати - орієнтовні (центр села).

 

Додаткові посилання:

В. Шелепець. Вона засвідчила ниву духовності … (Ірина Невицька)

Ребрик Н.Й. Література народовецтва й чину на Закарпатті в 1-й половиніХХ століття.

IRINA NEVICKÁ

 

Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
Зображення користувача Appoinc.

However, BRCA1 and BRCA2 gene

However, BRCA1 and BRCA2 gene mutations are found to cause the majority of autosomal dominant inherited ovarian cancer 6 priligy in usa Hormone replacement therapy in the post Women s Health Initiative era

Зображення користувача Laseheiff.

Sexual dysfunction Sexual

Sexual dysfunction Sexual dysfunction Physiological disturbances in normal sexual performance in either the male or the female priligy walgreens Raymond, USA 2022 05 28 22 18 04

Зображення користувача Laseheiff.

Mohamed hgkZzrLQeeboiVe 6 26

Mohamed hgkZzrLQeeboiVe 6 26 2022 priligy review members Nature genetics 38, 468 473, doi 10

© 2010 «ukrainianplaces.com»
Розробка сайту geotlon.com