Розширений пошук

Пам'ятник "Запорізькі козаки пишуть листа турецькому султану"

Адреса: Росія, Краснодар, ріг вул. Красної і Горького
GPS: 45.031371 38.972712
Створення / перша згадка (рік): 
1998
krasnodar-kozaky0.jpg
krasnodar-kozaky.jpg

Пам'ятник у жанрі міської скульптури "Запорізькі козаки пишуть листа турецькому султану" за мотивами картини Іллі Рєпіна був відкритий 28.09.2008. Автор - російський скульптор Валерій Пчолін. Напис на пам'ятнику: «Сей памятный знак поставлен в честь славных предков наших — кубанцев, наследников воинства Запорожского, послуживших русскому художнику Илье Репину прототипами героев картины „Запорожцы пишут письмо турецкому султану“»

 

 

За легендою, лист був написаний у 1676 році кошовим отаманом Іваном Сірком у відповідь на ультимтаум султана Мехмеда IV. Оригінал листа не зберігся, однак у 1870-их катеринославським етнографом-аматором Яковом Новицьким була знайдена копія XVIII ст. Він передав її відомому історику Дмитру Івановичу Яворницькому, який одного разу зачитав її як курйоз своїм гостям. Серед гостей був Ілля Рєпін, який зацікавився сюжетом і у 1880 році почав першу мерію етюдів.

 

Працюючи над майбутньою відомою картиною "Запорожці", Рєпін створював етюди для неї на Кубані (станиця Пашковська та Єкатеринодар) та Україні (Качанівка Чернігівської губернії).

Робота над величезним панно (2,03×3,58 м) тривала з 1880 по 1891 рік.

Repin Cossacks.jpg

 

Окремо зазначимо, що султан Мехмед IV був фактично наполовину українцем. Його батьком був турецький султан Ібрагім І, а його мати  - наложниця султана Турхан Хатідже (справжнє ім'я Надя), яку забрали у рабство з України татари. Збереглася могила Турхан Хатідже у Стамбулі.

 

Додаткові посилання:

Памятник казакам, пишущим письмо султану, открыли в Краснодаре.

Как казаки письмо писали... (Джерело одного з фото).

 

 

Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
© 2010 «ukrainianplaces.com»
Розробка сайту geotlon.com