Розширений пошук

Пік Шевченка

Адреса: Росія, пік Шевченка, Суганський хребет Кавказьких гір
GPS: 42.981858 43.509636
Створення / перша згадка (рік): 
1939
pik_shevchenka.jpg

 

Наприкінці літа 1939 року розвідувальна експедиція дніпропетровських альпіністів, яку очолював геодезист-науковець, майстер спорту Олександр Зюзін, вирушила у південно-східний гірський район Кабардино-Балкарії, де жодна спортивна альпіністська експедиція ще не робила сходжень.

 

До верхів’я ущелини Псиган-Су йшли кілька днів з великим вантажем. Навіть нав’ючені коні боялися йти вузькими стежками понад кручею. На висоті 2500 метрів обладнали базовий табір. Поблизу - льодовик Нахашбіта. Після кількох днів тренувань, вивчення шляхів до найближчих вершин, керівництво експедиції прийняло рішення розпочати спортивну програму штурмом безіменної вершини висотою 4200 метрів.

 

Рано-вранці Олександр Зюзін, Сергій Тюленєв, Людмила Ходиш, Семен Кац, Юрій Уманський, Микола Кондратов вирушили на маршрут. Вже розпочалась осінь. Снігові кулуари - жолоби, що вели до вершини, були небезпечні - можливий схід лавин. Тому піднімались скельним гребенем з надійною страховкою. Це значно триваліший шлях, але головне - безпека.

 

Сонце вже заходило, коли вся штурмова група досягла вершини. Ніяких ознак перебування тут людей не знайшли. Зважаючи, що тоді в Україні відзначалося 125-річчя з дня народження Тараса Григоровича Шевченка і за правами першосходжувачів, вершину «4200» назвали ім’ям славетного сина України. З уламків скель альпіністи спорудили тур (піраміду) й заклали в нього капсулу з повідомленням, що відтепер вершина називатиметься піком Шевченка.

 

 

 

 

Вже в наступному році на топографічних картах з’явилась ця назва вершини - найвищого в світі пам’ятника Кобзарю. В найближчі роки планувалось також встановити на цій вершині погруддя великого поета.

 

У 1964-му, коли виповнилось 150 років від дня народження Т.Г. Шевченка, облвиконком та Дніпропетровський міськвиконком ухвалили постанову про проведення експедиції на пік Шевченка з встановленням його погруддя на вершині.

 

Скульптор-аматор Владислав Хромов створив оригінальне зображення великого Кобзаря. Альпініст-інженер Ігор Іванченко керував формувальниками і ливарниками, які зробили відливку погруддя з легкого сплаву.

 

Незважаючи на складні погодні умови, друга експедиція, якою керував заслужений тренер України майстер спорту Олександр Зайдлер, пройшла вдало. Її учасники спорудили своєрідний п’єдестал з гірського каміння і закріпили на ньому 20-кілограмове погруддя. На сріблястій поверхні викарбовано: «Великому Кобзарю - альпіністи Дніпропетровська. 1964 рік». Пам'ятник Тарасу Шевченку на піку Шевченка розташований на найвищій висоті над рівнем моря у світі.

 

Минуло ще чверть сторіччя. За рішенням ЮНЕСКО 1989 рік був оголошений роком Т.Шевченка. В зимових умовах команда Дніпропетровського облспорткомітету здійснила сходження на пік Шевченка. При двадцятиградусному морозі на одній зі скель, що примикає до вершини, укріпили меморіальну дошку (автори В.Бершов і В. Платонов). Так на початку березня завершилась своєрідна Шевченкіана дніпропетровських альпіністів, що відзначила 175-річчя славетного поета-митця.

 

 

 

Чергова експедиція в цей високогірний район відбулася у 2004 році. Окрім дніпропетровських альпіністів участь в ній прийняли троє балкарських. Керівник альпініади - інструктор Анатолій Бринза.

 

Блискавки та високогірні урагани не пошкодили найвищий у світі пам’ятник поету. Коло бюсту на вершині нами було закладено портрет Тараса Григоровича, вишитий дніпропетровськими школярами, а також буклет, присвячений його 190-річчю, який безкоштовно виготовило напередодні альпініади видавництво «Дніпро-VAL».

 

 

Останній похід на пік Шевченка був здійснений у 2011 році. Альпіністи розбили базовий табір в ущілині Хизні, звідки проклали абсолютно новий підхід до підніжжя піку Шевченка. Сходження тривало три дні. Кервіник експедиції - Валерій Ломига. Альпіністи поставили погруддя на алюмінієвий п'єдестал і укріпили меморіальну табличку.

 

Джерела і посилання:

Анатолий Коротченко. От пика Шевченко к пику «Днепровской правды».

Анатолий Брынза. На пике Шевченко.

Днепропетровские альпинисты взошли на пик Шевченко (Кабардино-Балкария) и укрепили памятник Кобзарю.

Володимир Платонов. СХОДЖЕННЯ ДО КОБЗАРЯ.

Пик Шевченко.

Пик Шевченко.

Нахашбита, ледник.

 

 

 

 

 

 

Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
Зображення користувача Appoinc.

economythrough the holiday

economythrough the holiday shopping season without a convulsive shock cialis prescription These flies would be designed to express host cell receptors and any additional host factors required for virus entry that have no fly homologs, as well as those factors needed to progress through the virus life cycle thus leading to infection

© 2010 «ukrainianplaces.com»
Розробка сайту geotlon.com