Могила Дезидерія Миллого
Дезидерій Миллий - визначний словацький художник українського походження, який увійшов до історії модерного образотворчого мистецтва Словаччини як один з його основоположників.
Народився 07.08.1906 у Києві у родині священника. Закінчив педагогічну семінарію у Пряшеві та Художньо-промислову школу у Празі (1926–1933).
Після Другої світової війни Д. Миллий деякий час поєднував творчістьз політично-суспільною роботою. У 1945 р. його обрали членом президії Української народної ради Пряшівщини, він керував Відділом освіти та культури. Разом з іншими художниками він взяв участь в експедиції в руське село Токаїк, яке потерпіло від фашистів за підтримку партизанів.
Викладав у Братиславській академії мистецтв, а у 1952 був її рекотором.
Помер Дезидерій Миллий у 01.09.1971 у Братиславі.
Координати поховання: кладовище "Солов'їна долина", сектор "Парк", місце 60 (попередня нумерація місця: VII PARK-19).
Принципове ставлення Д. Миллиго до національного питання проявилося і в такій, здавалося б, дрібниці, як авторський підпис на картині. Він послідовно, до кінця своїх днів всюди виводить кирилицею „Д. Миллий“, де б це не було.
Заангажованість Д. Миллого в українських справах Словаччини проявилася й у тому, що суттєву частину свого мистецького доробку він заповів Музею української культури в Свиднику. Цей вчинок уможливив створення в 1983 році Галереї ім. Дезидерія Миллого як складової частини МУК. Це дозволило ще ширше представити не лише творчість Д. Миллого, але й інших, передусім місцевих та закарпатських митців. Саме на виставкових просторах Свидницького МУК (в галереї і поза нею) вже не одне десятиліття регулярно презентуються твори авторів українського походження.
Додаткові посилання:
Владислав Ґрешлик. Від ікон до постмодерних образів.