Розширений пошук

Пам'ятник конституції Пилипа Орлика

Адреса: Молдова, Бендери, вул. Паніна, територія Бендерської фортеці
GPS: 46.837851 29.487927
Створення / перша згадка (рік): 
2010
2010.05.01--631konst.jpg

 

Пам'ятник конституції  Пилипа Орлика було відкрито 9 квітня 2010 року на території фортеці в Бендерах (невизнана Придністровська Молдавська республіка). Він був встановлений на честь 300-річчя конституції. Пам'ятний знак споруджено у вигляді книги, на якій викарбувано інформацію про історію написання Конституції та її повну назву українською і латинською мовами.

 

Далі подається повний текст, викарбуваний на пам'ятнику:

"ОРЛИК

ПИЛИП СТЕПАНОВИЧ

народився в 1672

помер у 1742

Закінчив Києво-Могилянську академію.

У 1968 році він стає кафедральним писарем Київської митрополії, пізніше - регентом справами генеральної військової канцелярії Війська Запорозького. З 1706 року призначається генеральним писарем Гетьмана України.

5 квітня 1710 року, у місті Бендери, після свого обрання Гетьманом України, П. Орлик вперше, у присутності шведського короля Карла ХІІ, декларує текст документа, названий як "Пакти і Конституції прав і вольностей Війська Запорозького", який згодом також назвуть "Бендерською конституцією".

Цей документ в історії вважають не просто першою українською конституцією, а ще й першою конституцією в Європі. В подальшому цей документ став основою багатьох сучасних світових конституцій.

У ньому вперше влада поділялася на законодавчу, виконавчу і судову. Законодавча влада передавалася Генеральній раді, яка фактично наділялась функціями Парламенту. До неї входили депутати від старшин, радники від полків, сотники, а також представники Запорізької Січі.

 

ПРАВОВИЙ УКЛАД

ТА КОНСТИТУЦІЇ ВІДНОСНО ПРАВ І ВОЛЬНОСТЕЙ ВІЙСЬКА ЗАПОРОЗЬКОГО

укладені між ясновельможним паном ПИЛИПОМ ОРЛИКОМ,

НОВООБРАНИМ ГЕТЬМАНОМ ВІЙСЬКА ЗАПОРОЗЬКОГО, І ГЕНЕРАЛЬНОЮ СТАРШИНОЮ, ПОЛКОВНИКАМИ, А РІВНО Ж І САМИМ ВІЙСЬКОМ ЗАПОРОЗЬКИМ СХВАЛЕНІ ОБОМА СТОРОНАМИ І СКРІПЛЕНІ НАЙЯСНІШИМ ГЕТЬМАНОМ НА ВІЛЬНИХ ВИБОРАХ УРОЧИСТОЮ ПРИСЯГОЮ

Року божого 1710 квітня п'ятого дня у Бендерах

 

PACTA ET CONSTITUTIONES
LECUM LIBERT ATUNQUE EXERCITUS ZAPOROVIENSIS

inter illustissimun dominum PHILIPPUM ORLIK,

NEOELECTUM DUCEM EXERCITUS ZAPOROVIENSIS, ET INTER GENERALES, COLONELLOS, NEC NON EUNDEM EXERCITIUM ZAPOROVIENSEM, PUBLICO UTRIUSQUE PARTIS LAUDO CONVENTA AC IN LIBERA ELECTIONE FORMALI IURAMENTO AB EODEM ILLUSTRISSIMO DUCE CORROBORATA,

ANNO DOMINI 1710,

APRILIS 5, AD BENDERAM

Filip Orlik"

 

 

Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
© 2010 «ukrainianplaces.com»
Розробка сайту geotlon.com