Розширений пошук

Меморіальна дошка Федору Головатому

GPS: 48.944856 22.366201
hlavaty_text.jpg
hlavaty_tabula.jpg

Федір Головатий - ватажок опришків, чия ватага діяла в різних місцях східної Словаччини і північної Польщі у 1492 - 1495. У латиномовних джерелах виступає як Fedur Hlawathi, Fedor Hlavati або Hlavata.

 

Народився він у селі Руська Волова (нині у Снинському окрузі Пряшівського краю).

 

Федір Головатий починав свою кар’єру ватажка опришків з 18 товаришами. Майже всі вони були виключно із українських (руських) сіл нинішньої східної Словаччини: Красного Броду, Гостовіць, Пчолинного, Старини, Ковбасова, Улича, Руської Волової та Стакчина. Двоє її членів були із нинішньої Закарпатської України (із с. Бобовища біля Мукачева та Чорноголови Ужгородського району), а один – зі словацького села Свиня біля Пряшева. Між опришками був і православний священик („батько”) із Красного Броду.

 

25 липня 1493 року опришківська дружина Федора Головатого надіслала магістрату міста Бардіїв на Пряшівщині погрозливого листа такого змісту: "Вы злы а несправедливы люде Бардіовскы, вы сте нашых братов дали звешати, люди добрих а невинних, яко мордере нецнотливы, кторы ани вам, ани жадному нич не били винни. А протош, єстли нам – приятелом а родові їх за них не положите четери ста золотих ве золоце до трох недєлі в клашторе в Моґілі у Кракова алебо у картусов в Лехниці, теди на ваших гордлех й на вашим иманію й на вашых поданих се буд дулуго, буд кратко такто се мстити будеми покуд нашего роду става. Тот лист писан с гор, дзен сватего Якуба."

 

Текст подається в транслітерації з латинки. Написаний він лемківською говіркою української мови з незначною кількістю чужих (словацьких та польських) елементів. Під ним намальована шабля, мітла, вогонь, рушниця та двома нитками прикріплений жмут березових різок.

 

Лист не підписаний, а лише датований святом Якуба (Якова), яке за григоріанським календарем припадало на 25 липня. Рік написання листа (1493) словацький історик Олександр Гущава встановив на основі численних документів, що зберігаються в архіві міста Бардіїв. Там зберігається й оригінал наведеного листа. Його точну копію можна побачити в експозиції Музею української культури у Свиднику.

 

У селі встановлена меморіальна дошка на честь Головатого.

На меморіальній дошці - напис словацькою і українською мовами:

"V XV.stol: V RUSKEJ VOLOVEJ SA NARODIL VODCA PROTIFEUDÁLNEJ ZBOJNÍCKEJ DRUŽINY FEDIR HOLOVATYJ /HLAVATA/

В XV ст. У РУСЬКІЙ ВОЛОВІЙ НАРОДИВСЯ КАПІТАН АНТИФЕОДАЛЬНОЇ ДРУЖИНИ РОЗБІЙНИКІВ ФЕДІР ГОЛОВАТИЙ"

 

Наведені GPS-координати - орієнтовні (центр села).

 

Додаткові посилання:

Мушинка Микола. Право на помсту.

Fedor Hlavatý

 

Для перегляду карти треба активувати Javascript (чи просто трохи зачекайте)
© 2010 «ukrainianplaces.com»
Розробка сайту geotlon.com