Могила Євгена Коновальця
Євген Михайлович Коновалець — полковник Армії УНР, командант УВО, голова Проводу Українських Націоналістів.
Народився 14 червня 1891 у с. Зашків (тепер Жовківський район, Львівська область).
У 1901—1909 рр. навчався в Академічній гімназії у Львові.
З 1909 р. вивчав право на юридичному факультеті Львівського університету.
З студентських років вів активну громадсько-політичну діяльність, був у складі багатьох організацій (зокрема "Просвіта", Українська Національно-Демократична Партія)
Під час І світової війни - у складі армії Австро-Угорщини, потім у російському полоні.
З 1917, після втечі з полону, один з творців і керівників військових формувань спочатку УНР, згодом гетьманату Скоропадського, Директорії.
Після поразки визвольних змагань - в еміграції (Чехо-Словаччина, Німеччина, Швейцарія та Італія). З 1927 - голова Проводу Українських Націоналістів.
Євген Коновалець загинув у Роттердамі (Нідерланди) в результаті спецоперації, проведеної органами НКВД СРСР.
Вбивство Коновальця виконав співробітник НКВС Павло Судоплатов (пізніше — керівник розвідувально-диверсійного управління НКВС СРСР, генерал КДБ). Він зумів увійти в довіру до Коновальця, котрий вірив в існування в СРСР міцного підпілля.
У листопаді 1937 Судоплатова прийняв особито Сталін й поставив задачу розробити план «нейтралізації» керівництва ОУН. Через тиждень у Кремлі Судоплатов доповів план Сталіну, керівнику НКВД Єжову та голові ЦИК УРСР Петровскому. Останній заявив, що Коновальцю заочно винесений смертний вирок.
23 травня 1938 Павло Судоплатов передав у Роттердамі в кафе вибухівку, закамуфльовану підривниками НКВС під коробку цукерок з українським орнаментом як подарунок. Після того як коробка була перевернута у горизонтальне положення, вона вибухнула.
Похований Коновалець 28 травня 1938 на кладовищі Кросвейк у Роттердамі.
Надгробок зроблено з чорного мармуру у вигляді козацького хреста, на надгробній плиті викарбуваний тризуб (у вигляді емблеми ОУН) та надпис кирилицею — Євген Коновалець.
Додаткові посилання:
Павел Судоплатов. Спецоперации. Лубянка и Кремль 1930-1950 годы. - книга, в якій Судоплатов розкриває деталі вбивства Коновальця і викладає свою кваліфікацію цієї події як "борьбу с фашизмом".